Tuesday, July 14, 2015

Afty - jak się ich pozbyć?

Afty w jamie ustnej mogą pojawić się całkiem przypadkiem i  znienacka.Jest to uciążliwy ból,który umożliwia jedzenie oraz picie -zwłaszcza ciepłe.
Małe grudki,które zamieniają się bardzo szybko w wypełnione pęcherzyki często występują na języku,podniebieniu lub po wewnętrznej stronie policzka.
Jaki może być powód?infekcja bakteryjna, grzybicza

brak higieny lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej
antybiotyki i inne leki
spożywanie posiłków oraz napojów o bardzo wysokiej temperaturze
podrażnienia oraz urazy mechaniczne

Nieprawidłowa higiena lub brak jej powoduje,iż bakterie bardzo szybko się rozmnażają ,w ten sposób  można nabawić się stanu grzybiczego.Afty  powstają w takich sytuacjach  często, dlatego higiena jest bardzo ważna.


Antybiotyki oraz leki 

Podawane doustnie antybiotyki  bardzo często niszczą  florę przewodu pokarmowego. Afty oraz pleśniawki to między innymi skutki uboczne.Wysoka temperatura kawy,herbaty oraz posiłków ma ogromne znaczenie,ponieważ środek jamy ustnej otoczony jest błoną nie skórą,którą bardzo łatwo podrażnić.Takie gorące (zwłaszcza napoje) są w stanie poparzyć błonę.Istnieją sytuację,kiedy nie czuje się tej wysokiej temperatury i podchodzimy obojętnie,ale wszystko można zauważyć z bliska jak i w dalszym efekcie,kiedy dochodzi do zapalenia.Wtedy powstają ranki , otarcia i afty.Szczotkując zęby, lub umieszczając różnego rodzaju przyrządy w jamie ustnej można uszkodzić śluzówkę jamy ustnej.To naturalne tak jak w przypadku skaleczenia palca,dlatego w takim momencie dobrze jest użyć odpowiedniego żelu,aby ranka zabezpieczyła się przed bakteriami jak i szybciej się zagoiła.

Bardzo często bywając u dentysty, nasze dziąsła lub okolice zostają delikatnie lub czasami mocniej uszkodzone przez wiertło.Wtedy również nie należy tego lekceważyć i posmarować miejsce żelem lub płukać szałwią.
Jak leczyć ?

Dobrym i bezpiecznym sposobem są płukanki.Zwłaszcza te,które mają działanie odkażające,antybakteryjne,przeciwgrzybicze i przede wszystkim przeciwzapalne.


Płukanki z szałwii,rozmarynu są skutecznym rozwiązaniem.Należy świeże zioła lub herbatę zaparzyć a następnie chłodną płukać jamę ustną kilka razy dziennie.Taką czynność powtarzać codziennie przez 5 dni lub do załagodzenia stanu.Ulgę przynosi niemalże natychmiast,co do zanikania aft trzeba poczekać do odpowiedniego momentu.


Bezpośrednio na aftę można użyć olejek goździkowy,który ma działanie przeciwgrzybicze,przeciwutleniające.
Kilka kropli olejku posmarować w miejsce zapalenia w tym wypadku aftę.
Gotowe preparaty farmaceutyczne,które mają dobre działanie: 
Żele

Dezaftan
Lips
Sachol
Protect Dental

Aby odkazić oraz przepłukać jamę ustną można wykorzystać mieszankę soli i wody.
1 i 1/2 łyżki soli zalać 1 szklanką  letniej wody i rozpuścić.Przepłukać.

Osoby ze skłonnościami do częstych aft również,powinny wspomóc się dostarczeniem do organizmu cynku i kwasu foliowego.


Post a Comment